Witajcie!😉
Tym razem w świecie smoków. Jak myślicie, będzie strasznie? A może tajemniczo?
W ubiegłym tygodniu na zajęciach poruszyliśmy temat o smokach. Przyznam, że nigdy nie zagłębiałam się w to czy one istniały, czy nie. Znałam je zazwyczaj z bajek czy opowieści fantasy. Po kilkunastu minutach wykładu okazało się, że jednak można wyciągnąć mnóstwo wniosków na ich temat.
Na początek pytanie. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, do jakiej grupy zaliczylibyście smoka? Czy to będzie bezkręgowiec, czy kręgowiec? A jeśli kręgowiec to płaz, gad, a może ssak czy ptak? Nie wiecie? To nic! Ja, osobiście też miałam trudność z zakwalifikowaniem do odpowiedniej grupy, bo przecież jak możemy zakwalifikować zwierzę, jeśli go nigdy nie widzieliśmy, w świecie realnym? Dobrze, jeśli zaliczymy smoki do gadów, to jakie byłyby ich cechy? Możemy wyróżnić cechy gadzie tj. pokrój ciała, gruba, sucha skóra, bez sierści, bez piór, są jajorodne. A może smok to ptak? Z bajek wiemy, że niektóre smoki mają skrzydła, ale czy ta cecha świadczy o tym, że potrafią latać? ''Skrzydła" smokom służyły tak naprawdę do termoizolacji, czyli zachowania odpowiedniej temperatury ciała. Smoki miały również takie dziwne płyty na grzbiecie. Jak myślicie, do czego mogły im służyć? Już rozwiewam wątpliwości. Mogły one służyć do ogrzewania w promieniach słonecznych albo do pozbywania się nadmiaru energii. Płyty te mogły również przyjmować element godowy lub pełnić funkcję odstraszającą.
Czy myśleliście kiedyś, czy w naszym otoczeniu istnieją smoki, które nie są smokami? Tak, oczywiście, że istnieją. Są to ważki, czyli dragonflies. Możemy je spotkać na całym świecie, ale szczególnie w pobliżu wód, takich jak stawy, rzeki, jeziora czy bagna. To tam przeważnie samice składają jaja.
A oto propozycja wykonania smoka wspólnie z dziećmi, zamieszczam link poniżej:
https://pl.pinterest.com/pin/9499849203464028/
Dziękuję Wam na dziś, mam nadzieję, że zaskoczyłam Was pewnymi faktami 😎. Do następnego!
Emilka
Komentarze
Prześlij komentarz