Przejdź do głównej zawartości

Kontynuacja, tego co działo się na pierwszych zajęciach...

Witajcie ponownie!

    Jak już wspominałam we wcześniejszym wpisie, ten blog będzie prowadzony w ramach refleksji z zajęć społeczno-przyrodniczych. A więc zacznijmy od tego, co dzieje się podczas tych zajęć? Na pierwszym spotkaniu wykładowym była mowa nie tylko o formie zaliczenia czy wymaganiach z tego przedmiotu, ale również o tym jak wyglądała ewolucja człowieka oraz komunikacji w społeczeństwie. Jak możemy zauważyć ewolucja człowieka i komunikacji w społeczeństwie przeszła wiele zmian na przestrzeni tysiącleci. Przedstawię Wam kilka zasadniczych zmian.

1. Rozwój języka

  • Jednym z najważniejszych etapów w rozwoju ewolucji człowieka było pojawienie się języka. Ludzie zaczęli komunikować się za pomocą mowy, co pozwoliło na szybszą i bardziej skuteczną wymianę informacji. Wraz z rozwojem języka, pojawiła się także pisanie, co umożliwiło przekazywanie informacji na odległość.

2. Wynalezienie druku
  • Wraz z wynalezieniem druku, możliwe stało się szybsze i łatwiejsze dystrybuowanie informacji. Wcześniej, jedynym sposobem na przekazywanie wiedzy była kopia ręczna, co było bardzo czasochłonne i kosztowne. Dzięki drukowi wiedza zaczęła się szybciej i łatwiej rozprzestrzeniać.

3. Rozwój technologii

  • Wynalezienie telegrafu, telefonu, radia, telewizji, a obecnie internetu i mediów społecznościowych, zmieniło sposób, w jaki ludzie komunikują się ze sobą. Możliwe stało się przekazywanie informacji na odległość w czasie rzeczywistym, co pozwoliło na szybszą wymianę informacji.
4. Globalizacja
  • Globalizacja przyczyniła się do zwiększenia liczby kontaktów międzynarodowych i kulturowych, co skłoniło ludzi do nauki wielu języków i poznawania innych kultur. Dzięki temu komunikacja stała się bardziej złożona i wymagająca wiedzy o różnych kulturach i językach.

    Podsumowując, ewolucja człowieka i komunikacji w społeczeństwie przeszła wiele zmian, które pozwoliły na szybszą i bardziej skuteczną wymianę informacji. Komunikacja stała się bardziej skomplikowana i wymagała nauki wielu języków i wiedzy o różnych kulturach. Dzięki nowym formom komunikacji, takim jak media społecznościowe, możliwe jest łączenie ludzi na całym świecie w czasie rzeczywistym.

Ewolucja człowieka to proces, który trwał miliony lat
 i doprowadził do powstania gatunku Homo sapiens

      

To tyle na dziś, do zobaczenia :) 

Emilka 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Nauka przez doświadczenie, zajęcia terenowe

            Witajcie! Bardzo mi miło, że poświęcacie swój wolny czas na przeczytanie moich wpisów. Dziękuję Wam za to. Robi się coraz cieplej, miejmy nadzieję, że wiosna zagości już na dobre. Dziś na moim blogu poruszę temat dotyczący uczenia się przez doświadczanie. Niedawno na zajęciach z edukacji społeczno-przyrodniczej pojawiły się metody nauczania dzieci, aby przedstawić Wam występujące w tej metodzie, etapy zaprezentuje schemat:       Kolejnym aspektem, o którym była mowa podczas wykładu była metoda KMO. A co kryję się pod tą nazwą? A mianowicie jest to metoda wyróżniająca poszczególne etapy, a są nimi: 1.obserwacja 2.dyskusja 3.eksperyment 4.wiedza 5.działanie Jest to metoda dzięki, której angażujemy nasze zmysły i zdobywamy wiedzę poprzez obserwacje, dyskusje z innymi, a co najważniejsze poprzez aktywne działanie, eksperymenty i doświadczenia. Uważam, że ta metoda niesie za sobą ogrom pozytywów, gdyż idealnie wpasowuje się w...

Pierwsze kroki w refleksji

    Witajcie, w moim świecie refleksji!  Mam na imię Emilka, pochodzę z niewielkiej, mazurskiej miejscowości otoczonej przepięknym krajobrazem. W wolnej chwili zajmuję się rękodzielnictwem, a dokładniej tworzeniem makramy i dekoracji ze sznurka. Jestem studentką drugiego roku Pedagogiki Przedszkolnej  i Wczesnoszkolnej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Oto kilka moich prac w ramach wyjaśnienia, czym  jest właściwie makrama i inne dekoracje ze sznurka:                                Właśnie rozpoczęłam czw arty semestr. Pierwszym wykładem w kolejnym etapie mojej nauki był wykład z edukacji społeczno-przyrodniczej. Ten przedmiot jest poświęcony połączeniu dwóch dziedzin-nauk przyrodniczych i nauk społecznych-w celu lepszego zrozumienia otaczającego nas świata. Będę uczyć się poprzez działanie, jak w praktyce, w roli przyszłego nauczyciela wykorzystać...

Motyle i ich sekrety

            Witajcie! Dziś przychodzę do Was z kolejną dawką wiedzy zdobytej podczas wykładu z edukacji społeczno- przyrodniczej. Tym razem będzie mowa o motylach. To przepiękne i fascynujące owady z naszego punktu widzenia, lecz kryją wiele tajemnic.  Źródło:https://www.google.pl/search?q=motyl&sxsrf=APwXEddbXLbDnKT0OLgogzbp1pJ_1QL8qw:1680431660410&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjdn8Dh_4r-AhXH-yoKHfOiAB8Q_AUoAXoECAEQAw&biw=1479&bih=746&dpr=1.25#imgrc=gY0XInuZ9wgbPM     Zacznijmy od początku. Jak już wiemy, motyle odlatują do ciepłych krajów, np. rusałka admirała odlatuje na południe Europy, składa tam jaja i jej potomstwo wraca do nas kolejną wiosną. Zdarza się tak, że niektóre gatunki motyli podejmuje ryzyko pozostania przez okres zimowy, bo jak już wiemy, zimy są coraz cieplejsze. Ale czy łatwo im przeżyć zimę? To trudny czas dla nich, ponieważ muszą się do tego okresu porządnie przygotować poprze...